sâmbătă, 30 mai 2009

DACA VREA TAS-UL, POLI IASI S-A SALVAT DE LA RETROGRADARE!

Formatia Poli Iasi a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida disputata sambata, pe teren propriu, cu Gloria Buzau, intr-un meci contand pentru etapa a 33-a a Ligii I.

Anuntata ca mare favorita in fata deja retrogradatei Gloria Buzau, Poli Iasi s-a chinuit sa smulga o remiza, care insa este extrem de importanta. Practic punctul obtinut in fata buzoienilor ii salveaza matematic pe ieseni de la retrogradare.
Gazdele au inceput in forta meciul, dar buzoienii au blocat bine actiunile iesene.
In aceste conditii, iesenii au atacat haotic, evitarea retrogradarii punandu-si amprenta pe evolutia elevilor lui Bergodi.
Cum la pauza la Constanta era deja 2-0 pentru Farul in partida cu Gaz Metan Medias, iesenii au inceput mai increzatori actul secund si Bratu (foto) a deschis scorul in minutul 51, dupa o centrare a lui Cristea.
Bucuria gazdelor a durat doar doua minute, Mansour egaland la faza imediat urmatoare.
Pana la final, iesenii au incercat sa inscrie golul victoriei, insa buzoienii s-au aparat exact.
Scor final 1-1 si iesenii sunt salvati de la retrogradare, asta in cazul in care Tribunalul pentru Arbitraj Sportiv nu va modifica decizia in cazul «nocturna».