sâmbătă, 20 februarie 2010

POLI IASI A RAPUS RAPIDUL

Formatia Poli Iasi s-a impus sambata, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0) in fata echipei Rapid Bucuresti, intr-un meci contand pentru prima etapa a returului.

Fara multi titulari si cu jucatori ajunsi la echipa doar de cateva saptamani, Poli a reusit sa furnizeze surpriza etapei, reusind sa invinga, meritat, una dintre candidatele la titlu.
Asa cum era de asteptat, giulestenii au inceput mai bine meciul, insa Ilie Iordache (‘3) si Lazar (23’) nu l-au putut invinge pe Plesca.
Replica gazdelor a venit in minutul 25, cand Andrei Ionescu l-a intins serios pe Bornescu.
Partea a doua a jocului, iesenii au venit mai decisi de la vestiare si au reusit in numai cinci minute sa inscrie pentru o mare victorie. Mai intai, in mintuul 53, Vali Badea l-a invins pe Bornescu, cu un sut din interiorul careului, dupa o actiune prelungita de atac, pentru ca Paun sa majoreze avantajul gazdelor, in minutul 58, dintr-o pozitie suspecta de off-side.
Cu 13 minute inainte de final, Raduta a speculat iesirea gresita a lui Plesca si a animat finalul de joc.
Convinsi ca pot obtine un rezultat mare, iesenii s-au aparat organizat in ultimele minute de joc si au obtinut o victorie extrem de importanta.