duminică, 30 august 2009

POLI IASI A PIERDUT DERBY-UL CU FC VASLUI

Formatia Poli Iasi a pierdut cu scorul de 2-1 (0-0) meciul disputat duminica, in deplasare, cu FC Vaslui, intr-un meci contand pentru etapa a V-a.

Desi porneau cu stari de spirit diferite, FC Vaslui dupa ratarea calfiicarii in grupele Europa League, si Poli Iasi dupa prima victorie din campionat, partida a fost dominata de gazde.
Prima parte a meciului a fost una modesta, cu Wesley (‘18), Costin (‘12, '22) si Gerlem ('26) ratand cele mai mari ocazii pentru vasluieni.
La patru minute dupa pauza, Costin a deschis scorul pentru vasluieni si jocul s-a mai animat, Gerlem fiind blocat de Branet in minutul 61, din postura de unu la unu cu portarul iesean, iar sutul lui Bratu, din minutul 64, a fost aparat de Kuciak.
Cu noua minute inainte de final, Wesley a transat soarta meciului, punctand pentru 2-0.
In minutul 5 de prelungiri, Miclea a inscris pentru 1-2, insa era prea tarziu pentru ieseni.