duminică, 22 iulie 2012

INFRANGERE NEMERITATA PENTRU CSMS IASI

Formaţia CSMS Iaşi a fost învinsă aseară cu scorul de 1-2 (0-0), pe teren propriu, într-un meci contând pentru prima etapă a sezonului 2012 / 2013 al Ligii I. În faţa a peste 6.000 de spectatori, nou-promovata CSMS Iaşi a făcut o figură frumoasă în faţa campioanei de acum două sezoane, în ciuda înfrângerii cu scorul de 1-2. Debutul de meci a fost unul echilibrat, experienţa gălăţenilor fiind contracarată de tenacitatea gazdelor. Primul şut la poartă le-a aparţinut oaspeţilor, Buş trimiţând în plasa laterală, din interiorul careului, în minutul 5 al întâlnirii. Replica ieşenilor a venit după un sfert de oră de joc, Herghelegiu trimiţând pe lângă poartă o centrare „plouată“ a lui Vladu. După alte trei minute, Buş a şutat din marginea careului, Lungu respingând în corner. Pe fondul dominării gălăţene, cea mai mare ocazie de gol a primei reprize le-a aparţinut ieşenilor, în minutul 22: Vladu a centrat bine de pe partea stângă, iar Claudiu Tudor „a şters” mingea pe care scria „1-0”. În minutul 28, Stromajer a încercat vigilenţa lui Lungu, pentru ca, în minutul 32, Claudiu Ionescu să irosească o altă bună ocazie de a înscrie. Era 0-0 la pauză şi spectatorii se bucurau că echipa lor a făcut faţă cu brio uneia dintre trupele puternice din Liga I. Cea mai controversată fază a meciului s-a consumat în minutul 51, când, la un presupus contact în careu între Lungu şi Pena, arbitrul a dictat penalty, iar Iorga a deschis scorul. Ieşenii nu au resimţit şocul primirii golului şi, după numai opt minute, au restabilit egalitatea. Straton a şutat în blocajul unor apărători gălăţeni, mingea a ricoşat la Claudiu Ionescu, iar atacantul ieşean a înscris cu un şut din şase metri. Putea fi 2-1 pentru ieşeni în minutul 68, însă Claudiu Tudor a trimis puţin pe lângă poartă, din interiorul careului. Cu zece minute înainte de final, gălăţenii au reuşit golul victoriei, prin Viglianti, care a reluat în poartă mingea centrată de Iorga, la o gafă a portarului Cezar Lungu. Până la final, ieşenii au încercat să mai egaleze o dată, însă experienţa superioară a oaspeţilor le-a permis acestora să plece cu toate cele trei puncte de la Iaşi. Una peste alta, a fost o înfrângere nemeritată, dacă ţinem cont de numărul de ocazii avute de cele două formaţii, însă… fotbalul se joacă pe goluri!