sâmbătă, 8 octombrie 2011

CSMS IASI S-A IMPUS IN DERBY-UL CU VIITORUL CONSTANTA

Formaţia CSMS Iaşi a câştigat cu scorul de 1-0 (0-0) partida disputată sâmbătă, pe teren propriu, în compania echipei Viitorul Constanţa, într-un meci contând pentru etapa a VIII-a a Seriei I a ligii secunde.

În faţa liderului seriei, ieşenii au început temători partida, Benzar punându-l la încercare pe Popa în minutul 7, cu un şut de la 20 de metri.
Replica gazdelor a venit în minutul 14, când Tudor a şutat de la 15 metri din poziţie centrală, dar mingea a fost deviată în corner.
Odată cu trecerea timpului, ieşenii au preluat iniţiativa şi, în minutul 41, Herghelegiu a şutat din marginea careului în blocaj.
Cel mai important moment al partidei s-a consumat în minutul 48, când Straton (foto) a deschis scorul, din interiorul careului, după o greşeală a portarului Bolboaşă, în urma unei lovituri libere executată bine de Vladu.
Gazdele îşi puteau dubla avantajul după numai cinci minute, însă Onofraş a trims în bară, din interiorul careului.
În minutele 55, 62 şi 71 a ieşit la rampă Herghelegiu, care a ratat trei ocazii uriaşe.
Pe final, oaspeţii au rămas cu un om în minus, Larie pirimind al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.
Scor final 1-0 şi Iaşul rămâne în plasa echipelor care trag la promovare.