vineri, 15 octombrie 2010

VICTORIE IN FATA LIDERULUI

Formatia ACSMU Poli Iasi a castigat cu scorul de 3-1 (1-1) partida disputata vineri seara, pe teren propriu, in compania echipei Petrolul Ploiesti, intr-un meci contand pentru etapa a VIII a Seriei a II-a a ligii secunde.

Victorie mare obtinuat de formatia ieseana in fata liderului Seriei a II-a a ligii secunde, dupa meci dominat clar de elevii lui Ionut Popa.
Iesenii au inceput in forta partida si in minutul 8, Palimaru a fost deposedat in ultimul moment de Plecanciuc.
In replica, Budescu a nimerit transiversala in minutul 10.
Peste alte doua minute, iesenii au deschis scorul prin Panait, care a reluat in poarta o mingea balbaita de defensiva oaspete, dupa o lovitura libera executata bine de Cornea.
Bucuria gazdelor a adurat doar un minut, Daniel Stan reluandf dintr-o pozitie suspecta de off-side, dupa ce Oprita nimerisa bara din dreapta lui Anghelache.
Pana la pauza, iesenii au continuat sa domine jocul, fara insa a pune in real pericol poarta lui Marinescu.
Partea a doua a jocului a curs dupa acelasi scenariu, cu iesenii presand si petrolistii incercand sariposteze pe contraatac.
Prima faza mai importanta a reprizei secunde s-a consumat in minutul 57, cand Claudiu Ionescu a fost faultat clar in careu, insa arbitrul a lasat jocul sa curgul.
Dupa alte 5 minute, Palimaru (foto) a inscris pentru 2-1, dupa o centrare perfecta a lui Tincu.
Soarta partidei a fost hotarata in minutul 64, cand Budescu a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene.
In ultimul minut de prelungiri, Drida a inscris pentru 3-1, pecetluind o victorie categorica a iesenilor.