vineri, 1 octombrie 2010

VICTORIE CU MURESUL DEVA

Formatia ACSMU Poli Iasi a castigat cu scorul de 2-0 (1-0) partida disputata vineri, pe teren propriu, in compania echipei Muresul Deva, in primul meci al etapei a VI-a a Seriei a II-a a ligii secunde.

Venirea unui nou investitor la echipa a creat o oarece emulatie in jurul formatiei conduse de Ionut Popa, care a reusti sa ia toate cele 3 puncte in partida cu Muresul Deva, chiar daca jocul gazdelor nu a stralucit.
Prima parte a meciului a fost dominata clar de ieseni, care s-au instalat in terenul advers inca din primele minute, insa Panc (2’), Tincu (13’), Cohen (15’) si Cornea (27’) nu l-au putut invinge pe Horvat.
A venit insa minutul 38, cand Palimaru a fost faultat in careu si Panc a transformat penalty-ul.
Partea a doua a jocului a fost lipsita de faze de poarta, iesenii preferand sa tina de rezultat, in timp ce oaspetii au parut a nu putea mai mult.
Cand toata lumea astepta fluierul de final, Claudiu Ionescu a preluat o minge in interiorul careului, a centrat in fata portii, de unde Palimaru a pus latul pentru 2-0.
Trei puncte importante pentru Poli, care mai are insa mult de muncit pana sa arate ca o pretendenta la promovare.