sâmbătă, 6 iunie 2009

RAZVAN LUCESCU A DEBUTAT CU DREPTUL : VICTORIE IN LITUANIA

Echipa nationala a Romaniei s-a impus sambata seara, in deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), in fata formatiei similare a Lituaniei, intr-un meci contand pentru preliminariile CM din 2010.

Fara multi dintre titularii prafuiti ai lui Piturca, antrenorul Razvan Lucescu a preferat sa mizeze pe jucatori muncitori, care au dat randament in campionatul intern, gen Apostol, Tanse sau Danciulescu si Romania a parut ca si-a recapatat cheful de joc.
Chivu si Radoi au revenit acolo unde se simt cel mai bine, in defensiva, si acest lucru a dat siguranta defensivei.
Asa cum spunea inainte de meci Razvan Lucescu, Romania a preferat sa aiba cat mai mult posesia, stiind ca pana la urma va veni si golul. Si acesta a aparut pe final de repriza, Marica invingandu-l pe portarul advers cu un sut din marginea careului, dupa ce in urma cu cateva minute nimerise bara.
In partea a doua a jocului, romanii au cedat posesia, insa lituanienii nu prea au stiut ce sa faca cu mingea, putine fiind momentele in care Coman a fost pus la incercare de atacantii adversi.
Pe final, romanii puteau inscrie golul doi, insa Tanase nu a stiut sa fructifice pasa ideala data de Danciulescu.
Scor final 1-0 pentru Romania si Razvan Lucescu debuteaza cu dreptul pe banca tehnica a nationalei.