luni, 12 aprilie 2010

COSMARUL DE LA TIMISOARA S-A REPETAT IN «GHENCEA»

Formatia Poli Iasi a pierdut cu scorul de 2-1 (0-1) partida disputata luni seara, in deplasare, cu Steaua Bucuresti, intr-un meci contand pentru etapa a XXVII-a.

Partida de aseara din «Ghencea» a parut parca trasa la indigo dupa infrangerea de la Timisoara, cand Poli, desi a jucat bine si a condus la pauza, a pierdut pe final cu scorul de 2-1.
Iesenii au inceput binr meciul si Paun a deschis scorul in minutul 5, cu un sut la vinclu, de la 30 de metri. Stelistii au parut incapabili sa riposteze si Vai Negru a ratat o ocazie foarte mare in minutul 15.
Dupa aceasta faza, gazdele au trecut incet-incet la carma partidei, fara insa a-si trece in cont vreo mare ocazie de gol pana la pauza.
Partea a doua a jocului a fost la discretia stelistilor, care au restabilit egalitatea in minutul 55, prin Surdu.
Cu opt minute inainte de final, Nogo l-a scapat din marcaj pe Kapetanos si atacantul grec a inscris pentru 2-1.
Acesta avea sa fie si scorul final, care lasa Iasul pe locul 16, si cu amaraciunea ca putea lua din «Ghencea» cel putin un punct.
In aceste conditii, partida de etapa viitoare, de pe teren propriu, cu Otelul Galati, pare decisiva ieseni in incercarea de a se salva de la retrogradare.