marți, 16 septembrie 2008

CFR Cluj a ingenuncheat Roma pe „Olimpico“

Formatia CFR Cluj s-a impus cu scorul de 2-1 (1-1) in fata echipei AS Roma, in primul meci din istorie jucat de gruparea ardeleana in Liga Campionilor.

Clujenii au debutat fabulos in Liga Campionilor obtinand o victorie de povestit nepotilor in fata formatiei AS Roma, chiar pe Stadionul „Olimpico“.
Elevii lui Maurizio Trombetta au inceput curajos partida si Kone l-a pus la incercare pe Doni in minutul 12, cu un sut din marginea careului. Replica romanilor a venit numai dupa doua minute, Vucinic nimerind bara din dreapta portii lui Stancioiu.
Dupa alte patru minute, gazdele au deschis scorul prin Panucci, dupa o centrare a lui Cicinho.
Clujenii nu au resimtit socul primirii golului si, dupa ce Dubarbier l-a pus la incercare pe Doni cu un sut din marginea careului, Culio a restabilit egalitatea in minutul 17, cu un sut din marginea careului.
Oaspetii puteau intra la pauza in avantaj, insa Doni s-a remarcat la sutul lui Dani, din minutul 38.
Portarul roman a trebuit sa se recunoasca invins la patru minute dupa pauza, cand Culio a sutat puternic, din interiorul careului, la coltul lung.
Golul i-a demoralizat total pe italieni si clujenii au trecut pe langa golul trei la marile ocazii semnate de Muresan (53’), Kone (68’) si Peralta (71’), cu mentiunea ca la ultima faza mijlocasul ardelenilor a nimerit transversala.
Nici macar intrarea lui Totti la AS Roma nu a schimbat nimic si astfel CFR Cluj obtine cea mai importanta victorie a unei formatii romanesti in cupele europene in ultimii zece ani.

Sahtior s-a impus in Elvetia
Iata rezultatele inregistrate in celelalte partide disputate marti în prima etapa a Ligii Campionilor: