sâmbătă, 4 septembrie 2010

CSMU POLI IASI A INVINS GREU PE FC ARGES

Formatia CSMU Poli Iasi a bifat prima victorie in Seria a II-a a ligii secunde dupa ce invins sambata, pe teren propriu, scor 2-1 (1-0) pe FC Arges.

Iesenii, incurajati timid din tribune de aproximativ 2.500 de spectatori, au inceput bine partida si au ratat inca din primul minut prin Panc.
Apoi, rnad pe rand, R. Neagoe (‘12), Drida (‘26) si Palimaru (‘28) nu l-au putut invinge pe portarul advers.
Pe final de repriza, Panc a fost eliminat pentru lovirea adversarului, insa iesenii nu au cazut psihic si Vlaicu a deschis scorul in minutul 41, trimitand cu capul in poarta, dupa o lovitura libera executata de Claudiu Ionescu.
Dupa pauza, oaspetii, cu un om in plus, au impins jocul in terenul gazdelor si Vintila a restabilit egalitatea in minutul 57, dupa ce in prealabil Ivanica nimerise bara.
La 1-1, Popa i-a introdus pe Tanasa si Tincu si iesenii au revenit la conducere pe tabela in minutul 73, Drida transformand penalty-ul, dictat foarte usor de arbitrul Radulescu.
Finalul de joc a fost unul tensionat, cu oaspetii fortand egalarea si cu iesenii replicand periculos pe contraatac.
S-a terminat 2-1 si iesenii si-au trecut in cont primele puncte in noua editie de campionat.