sâmbătă, 25 septembrie 2010

INVINSI LA ORADEA

Formatia ACSMU Poli Iasi a fost invinsa cu scorul de 2-1 (1-0) sambata, in deplasare, de echipa FC Bihor, intr-un meci contand pentru etapa a V-a a Seriei a II-a a ligii secunde.

Dupa o saptamana zbuciumata, in care antrenorul Ionut Popa nu s-a prezentat la echipa, iesenii au pierdut la Oradea un meci pe care l-a dominat in mare parte, in fata unei echipe a carei medie de varsta a fost de 20 de ani.
Gazdele au inceput mai bine partida si in minutul 6, Markus a deschis scorul.
Replica iesenilor a venit in minutul 12, cand Palimaru a reluat putin pe langa poarta dupa un corner executat de Cornea.
Pana la pauza, iesenii puteau restabili egalitatea, insa Cohen (35’) si Cornea (38’) nu l-au putut invinge pe Fildan.
Intrat la pauza, Claudiu Ionescu a fost aproape de gol in minutul 49, insa mingea expediata de acesta din lovitura libera a fost respinsa in transversala de portarul gazdelor.
Din minutul 58, gazdele au jucat cu un om in minus, Moraru fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene.
Cu un om in plus, iesenii au continuat sa puna presiune pe poarta bihorenilor, insa Claudiu Ionescu a nimerit din nou bara in minutul 72, pentru ca in minutul 81 Barza sa inscrie pentru 2-0.
Pe final, Cohen, aflat la primul meci in tricoul Politehnicii, a redus din handicap cu un sut de la 25 de metri.
S-a terminat 2-1 pentru FC Bihor si iesenii raman doar cu 5 puncte acumulate in cinci etape, prea putin pentru o formatie care are pretentii la promovare.