miercuri, 26 noiembrie 2008

AS ROMA S-A RAZBUNAT PE CFR CLUJ

Formatia CFR Cluj a fost invinsa miercuri seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1) de AS Roma, intr-un meci contand pentru etapa a V-a a Ligii Campionilor.

Sustinuti de peste 20.000 de suporteri, in ciuda frigului patrunzator de afara, clujenii au inceput bine partida cu AS Roma, si au avut in primele patru minute trei cornere si doua ocazii mari. Mai intai, Trica a sutat puternic din cinci metri, lateral stanga, insa Doni a respins in corner, in minutul 2, pentru ca peste alte doua minute Kone sa traga putin pe langa poarta din interiorul careului.
La prima faza mai importanta la poarta lui Stancioiu, romanii au deschis scorul, in minutul 11. Perrotta a patruns in careu pe partea dreapta, portarul clujenilor a iesit gresit si Brighi a trimis in poarta goala, din cinci metri, mingea centrata de mijlocasul italian.
In minutul 18, gazdele puteau restabili egalitatea, insa Trica a trimis putin pe langa poarta, din cinci metri.
Si cum in fotbal ratarile se razbuna, Totti a punctat pentru 2-0 in minutul 23, dupa ce a executat perfect o lovitura libera, de la 25 de metri.
In ciuda scorului, clujenii au continuat sa creada in sansa lor si in minutul 30 Kone a impins in poarta mingea respinsa de Doni, dupa un sut al lui Perreira.
Scorul pauzei putea fi egal, insa Kone a trimis pe langa poarta, din trei metri, o minge centrata bine de Culio.
Repriza a doua a inceput dupa acelasi scenariu. Kone a trimis putin pe langa poarta, in minutul 46, din interiorul careului, in timp ce Brighi si-a trecut in cont dubla, dupa ce a reluat in poarta, din opt metri, o minge centrata bine de pe dreapta de Tadei, in minutul 64.
Pana la final, clujenii au dominat steril, insa fara a-si mai crea mari ocazii, in timp ce romanii au preferat sa se apere bine si sa contraatace periculos. La doua dintre aceste contraatacuri, Baptista (86’) si Vucinic (90^3) au fost din nou aproape de a marca.
S-a terminat pana la urma 3-1 pentru AS Roma si clujenii spun adio cupelor europene.

LECTIE DE FOTBAL PREDATA DE SAHTIOR
Iata programul partidelor care s-au disputat meircuri seara, în etapa a V-a a Ligii Campionilor: