miercuri, 26 noiembrie 2008

STEAUA, INVINSA LA SCOR DE FORFAIT

Formatia Steaua Bucuresti a fost invinsa marti seara, in deplasare, cu scorul de 3-0 (0-0), de Bayern Munchen, intr-un meci contand pentru etapa a V-a a Ligii Campionilor.

Hotarati sa transeze soarta meciului inca din primele minute, nemtii s-au aruncat cu toate liniile spre poarta lui Zapata, insa Toni a tratat indolent trei faze care puteau insemna tot atatea goluri pentru Bayern.
Mai intai, atacantul italian a tras in Zapata din doi metri (3’), dupa care a trimis pe linga poarta din cinci metri (4’), iar cinci minute mai tarziu a tras razant cu bara, din opt metri.
Scapati cu fata curata, stelistii au urcat si ei in atac si in minutul 15 Rensing a prins greu sutul lui Dayro Moreno, de la 20 de metri.
Cea mai mare ocazie de gol a stelistilor a venit in minutul 23, atunci cand Radoi a trimis putin peste vinclul portii germane, de la 25 de metri.
In minutul 25, Klose a reusit sa-l invinga pe Zapata, insa pasa venise de la Toni, care se afla in pozitie de off-side.
Dupa alte doua minute, nemtii isi trec in cont o noua mare ocazie, Klose trimitand peste poarta din sapte metri.
Partea a doua a jocului a inceput la fel ca prima, nemtii napustindu-se spre poarta lui Zapata, insa Toni i-a exasperat din nou pe nemti cu doua mari ratari in minutele 49 si 53.
Pina la urma, inevitabilul s-a produs in minutul 57, cand Klose a inscris din interiorul careului.
Dupa numai patru minute, Toni a reusit in cele din urma sa inscrie si el, din interiorul careului, dupa o pasa primita de la Klose, care insa se afla in pozitie de off-side, lucru neobservat de arbitri.
In minutul 71, Klose a stabilit scorul final, 3-0 pentru Bayern, dupa un contraatac-scoala purtat de Ze Roberto si Ribery.
In conditiile in care in celalalt meci din grupa Lyon s-a impus in Italia in fata Fiorentinei cu scorul de 2-1 (2-1), in ultima etapa stelistii au nevoie de o victorie in fata echipei lui Mutu, pentru a putea prinde grupele Cupei UEFA.