joi, 13 martie 2008

CALIFICARE CU EMOTII PENTRU ECHIPA LUI MUTU

Formatia AC Fiorentina, fara jucatorul roman Adrian Mutu, care este accidentat, s-a calificat cu emotii in sferturile de finala ale Cupei UEFA.
Dupa ce in tur castigasera in fata lui Everton, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, aseara, italienii au pierdut in mansa secunda a optimilor de finala cu acelasi scor, dupa golurile reusite de Johnson (16’) si Arteta (66’) si s-a intrat in prelungiri.
Cum in extra-time nu s-a mai marcat, s-a ajuns la penalty-uri, acolo unde italienii s-au impus cu scorul de 4-2.
Joi vor avea loc partidele Werder Bremen – Glasgow Rangers (in tur 0-2) si Sporting Lisabona – Bolton Wanderers (in tur 1-1).

Iata rezultatele inregistrate aseara in mansa secunda a optimilor de finala ale Cupei UEFA:

• Bayern Munchen – Anderlech 1-2 (în tur 5-0)

Au marcat: Lucio (8’) / Serhat (20’), Iakovenko (35’)

• Zenit St. Petersburg – Olympique Marseille 2-0 (1-3)
Au marcat: Pogrebnyak (39’, 78’)
  • Everton – AC Fiorentina 2-4 – penalty-uri (2-0; 0-2)
Au marcat: Johnson (16’), Arteta (66’)
  • Hamburg SV – Bayer Leverkusen 3-2 (0-1)

Au marcat: Trochowski (53’), Guerrero (64’), Van Der Vaart (80’) / Barbarez (18’), Gekas (55’)

• PSV Eindhoven – Tottenham 6-5 – penalty-uri (1-0; 1-0)

A marcat: Berbatov (81’)

• Getafe FC – Benfica Lisabona 1-0 (2-1)

A marcat: Albin (77’)

• * Echipele scrise cu litere ingrosate s-au calificat in faza urmatoare a competitiei.