miercuri, 13 august 2008

STEAUA LA UN PAS DE UN MARE REZULTAT

• Formatia Steaua Bucuresti a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-2), meciul disputat miercuri seara, in deplasare, in compania echipei turce Galatasaray Istanbul, intr-un meci contand pentru mansa intai a turului III preliminar al Ligii Campionilor.

Debut foarte bun al Stelei in Liga Campionilor, elevii lui Marius Lacatus reusind sa plece neinvinsi din „infernul“ de pe „Ali Sami Yen“.
Remiza cu gust amar, daca tinem cont ca stelistii aveau un neverosimil 2-0 in minutul 13.
„Ros-albastrii“ au inceput foarte bine meciul si au deschis scorul in minutul 4, prin Dayro Moreno. Turcii resimt socul si dupa alte noua minute Nicolita majoreaza scorul, spre stupefactia fanilor turci.
Gazdele nu renunta totusi la lupta si Nonda reduce din handicap in minutul 19.
Pana la pauza, turcii trec la carma partidei si Zapata scoate greu sutul aceluiasi Nonda, in minutul 41.
Portarul stelist nu mai are ce face la doua minute dupa pauza, cand acelasi Nonda reia cu capul in poarta, din interiorul careului.
A urmat un asalt total la poarta lui Zapata, insa acesta se remarca la mingea trimisa cu capul de Nonda (59’) si la sutul lui Arda (68’).
In ultimul sfert de ora, stelistii au echilibrat jocul si Goian ii putea aduce pe „ros-albastri“ in avantaj in minutul 83, insa mingea trimisa cu capul de fundasul roman a trecut putin pe linga poarta.
S-a terminat pana la urma 2-2 si Steaua porneste cu prima sansa in returul din „Ghencea“, elevii lui Marius Lacatus avand si varianta unui egal la zero sau la 1, pentru a obtine biletele pentru grupele Ligii Campionilor.
Iata alte rezultate inregistrate in mansa intai a turului III preliminar al Ligii Campionilor:

• Anorthosis Famagusta – Olympiakos Pireu 3-0;
  • Sahtior Donetk – Dinamo Zagreb 2-0;
  • Schalke '04 – Atletico Madrid 1-0;
  • Aalborg – FBK Kaunas 2-0;
  • FC Barcelona – Wisla Cracovia 3-0;
  • Levski Sofia – BATE Borisov 0-1;
  • Standard Liege – Liverpool 0-0;
  • Partizan Belgrad – Fenerbahce Istanbul 2-2;