joi, 14 august 2008

VASLUIENII SUNT CU UN PAS IN FAZA URMATOARE A CUPEI UEFA

• Formatia FC Vaslui s-a impus cu scorul de 2-0 (0-0), in deplasare, in fata formatiei letone Metalurg Liepaja, intr-un meci contand pentru prima mansa a turului doi preliminar al Cupei UEFA.

FC Vaslui a inceput curajos partida din Letonia si doar ghinionul a facut cu elevii lui Viorel Hizo sa nu deschida repede scorul.
Primul care a trimis periculos spre poarta lui Steinbors a fost Ljubunkovic (6’), insa portarul gazdelor a respins greu, acesta remarcandu-se si doua minute mai tarziu la sutul lui Aliuta, de la 25 de metri.
Dupa zece minute de dominare a oaspetilor, letonii au echilibrat jocul, asta si pe fondul unei relaxari a moldovenilor.
Pana la pauza, fiecare echipa si-a trecut in cont cate o ocazie de a marca. Mai intai, in minutul 26, Aliuta si-a incercat sutul de la distanta, insa Steinbors s-a remarcat, pentru ca sase minute mai tarziu Grebis sa trimita cu capul, din interiorul careului, putin pe langa poarta, dupa o lovitura libera executata bine de cel mai bun jucator al gazdelor, Dobrecovs.
In partea a doua a jocului, gazdele au cazut fizic si vasluienii au reusit doua goluri intr-un interval de patru minute.
Mai intai, in minutul 69, N'Doye a executat bine o lovitura libera de la 30 de metri, iar portarul leton a scapat balonul in poarta, pentru ca in minutul 73, Genchev sa prinda o „torpila“, de la 20 de metri, sub bara transversala.
Scor final 2-0 pentru vasluieni si moldovenii se gandesc deja la urmatoarea faza a competitiei. Returul va avea loc pe 28 august, de la ora 20.30.
Iata alte rezultate inregistrate in meciurile disputate ieri, in prima mansa a turului doi preliminar al Cupei UEFA:
FK Borac (Serbia) – Lokomotiv Sofia (Bulgaria) 1-0;
FK Vojvodina (Serbia) – Hapoel Tel-Aviv (Israel) 0-0;
Aris Salonic (Grecia) – Slaven Koprivnica (Croatia) 1-0;
Litex Loveci (Bulgaria) – Hapoel Kiryat Shmona (Israel) 0-0;
Apoel Nicosia (Cipru) – Steaua Rosie Belgrad (Serbia) 2-2;
VfB Stuttgart (Germania) – Gyori ETO FC (Ungaria) 2-1;
Slovan Liberec (Cehia) – MSK Zilina (Slovacia) 1-2;
Young Boys Berna (Elvetia) – Debrecen (Ungaria) 4-1;