miercuri, 27 august 2008

STEAUA S-A CALIFICAT IN GRUPELE LIGII CAMPIONILOR

Formatia Steaua Bucuresti a obtinut cea de-a treia calificare consecutiva in grupele Ligii Campionilor, dupa ce s-a impus miercuri seara, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0) in fata echipei Galatasaray Istanbul, in mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Avand avantajul rezultatului din tur, antrenorul Marius Lacatus a inceput partida defensiv, iar turcii nu s-au lasat prea mult invitati la joc.
Prima mare ocazie de gol a oaspetilor a venit in minutul 5, cand mingea trimisa de Kewell, din interiorul careului, a zguduit transversala lui Zapata.
Elevii lui Skibbe au continuat sa preseze, insa Radoi a intrat decisiv de doua ori, mai intai la Nonda (16’), apoi la Arda (31’).
Odata cu trecerea timpului, Steaua a echilibrat jocul si in minutul 25 sutul lui Arthuro a trecut putin pe langa poarta turcilor.
A doua repriza a debutat cum nu se poate mai bine Steaua. Mai intai, in minutul 53, centrarea perfecta a lui Lovin l-a gasit nemarcat pe Arthuro in careul de 16 metri, dar lovitura de cap a acestuia a lovit transversala.
Dupa alte patru minute, o pasa perfecta in adincime data de Toja a ajuns la Nicolita, care l-a învins fara emotii pe Aykut, desi mijlocasul stelist plecase din pozitie de off-side.
Golul reusit de Steaua i-a debusolat pe turci, care au continuat sa atace haotic, iar Aykut se remarca la ocaziile mari de gol ale lui Dayro Moreno (69’, 75’ si 86’).
Finalul meciului a gasit Steaua aparandu-se ordonat si reusind o calificare meritata.

BATE Borisov, in grupele Ligii Campionilor
Iata alte rezultate inregistrate in partidele disputate in mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor:
Artmedia Bratislava (Slovacia) – Juventus Torino (Italia) 1-1 (0-4);
Wisla Cracovia (Polonia) – FC Barcelona (Spania) 1-0 (0-4).

*Echipele scrise cu litere ingrosate s-au calificat in grupele Ligii Campionilor.