joi, 23 octombrie 2008

DINAMO A INVINS-O PE NEC NIJMEGEN

Formatia olandeza NEC Nijmegen, care a eliminat-o pe Dinamo Bucuresti in turul I al Cupei UEFA, pare a nu se mai descurca la fel de bine in fata echipelor cu acest nume. Olandezii au fost invinsi joi seara, la Zagreb, de Dinamo, cu scorul de 3-2 (1-1), intr-un meci contand pentru prima etapa a grupei D a Cupei UEFA.
Croatii au inceput foarte bine partida si au deschis scorul in minutul 3, prin Mandžukić. Gazdele au continuat sa atace in valuri, insa golul a venit in cealalta poarta, in minutul 24, dupa autogolul lui Carlos. Mai mult, in minutul 78, Jansen i-a adus pe olandezi in avantaj si se parea ca Nijmegen va avea parte din nou de noroc in fata unei formatii care se cheama Dinamo.
Insa croatii au dat dovada de mai multa determinare decat Dinamo Bucuresti si au intors rezultatul in numai trei minute, Balaban (81’) si Vrdoljak (84’) inscriind pentru 3-2.
Intr-un alt meci disputat aseara, echipa romanului Ciprian Marica, VfB Stuttgart, a debutat cu stangul in Grupa C a Cupei UEFA, dupa ce a fost invinsa in deplasare, cu scorul de 2-0 (2-0), de formatia FC Sevilla.
Soarta partidei s-a decis practic in doua minute, Romaric (15’) si Renato (16’) inscriind golurile care au adus victoria spaniolilor. Ciprian Marica a inceput partida pe banca de rezerve si a fost introdus in teren in minutul 46, in locul lui Träsch.
Iata rezultatele complete ale partidelor disputate joi in prima etapa a grupelor Cupei UEFA: