sâmbătă, 9 mai 2009

POLI IASI A LUAT DOAR UN PUNCT LA TARGU JIU

Formatia Poli Iasi a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0) partida disputata sambata, in deplasare, in compania echipei Pandurii Tg. Jiu, intr-un meci contand pentru etapa a 30-a a Ligii I.

Iesenii au inceput cum nu se poate mai bine meciul de la Tg. Jiu, Andrei Cristea (foto) deschizand scorul inca din secunda 11, dupa o gafa a defensivei gazda.
A urmat o repriza cenusie, cu gazdele neputincioase si cu iesenii multumiti cu rezultatul de pe tabela.
Debutul partii secunde a jocului a ridicat fanii gazdelor in picioare, dupa ce un parapantist a incercat sa aterizeze pe stadionul din Tg. Jiu.
In minutul 52, gazdele au restabilit egalitatea prin Stanga, care a reluat cu capul in poarta, dupa un corner, la care apararea lui Bergodi a fost visatoare.
Cu un om in plus in ultimul sfert de ora de joc, iesenii au incercat sa ia toate cele trei puncte, insa lipsa de clar viziune la constructie a pastrat remiza.
Iesenii isi ating obiectivul propus – sa pelce neinvinsi, dar raman cu gust amar, daca tinem cont ca au intalnit o formatie debusolata si au avut si un om in plus pe final de joc.
Oricum, derby-ul retrogradarii se va juca sambata viitoare in Copou, cand Poli Iasi intalneste pe Gaz Metan Medias.