vineri, 31 iulie 2009

DEBUT CU STANGUL PENTRU GRIGORAS

Formatia Poli Iasi a fost invinsa cu scorul de 4-1 (1-0), vineri seara, in deplasare, de Rapid Bucuresti, in primul meci din noua editie de campionat.

Dupa ce in ultima etapa a editiei trecute de campionat, Poli Iasi a smuls o remiza in Giulesti, lasandu-i pe rapidisti in afara locurilor de cupa europeana, elevii lui Hizo s-au razbunat vineri seara, cand s-au impus cu scorul de 3-1.
Desi gazdele au jucat cu o defensive peticita, rapidistii au fost la carma meciului inca din primele minute, insa prima ocazie de a marca le-a apartinut oaspetilor, Costache reluind putin pe langa poarta in minutul 5.
Replica gazdelor a venit in minutul 18, cand Herea a nimerit transversala, din lovitura libera.
Cinci minute mai tarziu, Spadacio nu a mai gresit tinta si tabela arata 1-0 pentru gazde.
In minutul 36, gazdele isi puteau dubla avantajul, insa Cesinha a reluat pe langa poarta, din pozitie foarte buna.
Iesenii puteau intra la vestiare la egalitate, insa Cristi Constantin a nimerit transversala in minutul 40.
Soarta meciului a fost decisa practic la inceputul reprizei secunde, cand Joao Pinto (48’) si Herea (51’) au inscris pentru un scor de forfait.
In minutul 69, iesenii au reusit si ei sa introduca balonul in poarta, prin Cristi Constantin, insa golul a fost anulat pe motiv de off-side.
Pana la urma, iesenii au reusit golul de onoare in minutul 84, prin Bujor, tanarul atacant adus in aceasta vara de la CFR II Cluj. Mai mult, Bujor a fost aproape de golul doi in minutul 89, insa acesta nu a ajuns la mingea centrata bine de Miclea.
In prelungiri, Cesinha a punctat pentru un 4-1 usturator, insa
iesenii pot ramane cu multumirea ca au castigat doi jucatori foarte buni, Cristi Constantin si tanarul Bujor.