vineri, 22 februarie 2008

MUTU IN OPTIMILE CUPEI UEFA

• Formatia AC Fiorentina, la care evolueaza si romanul Adrian Mutu, s-a calificat in optimile de finala ale Cupei UEFA, dupa ce s-a impus aseara, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), in mansa secunda a 16-imilor competi]iei. In tur, italienii se impusesera cu scorul de 1-0.

Partida de joi seara a fost la discretia gazdelor, care au dominat tactic tot meciul.
Dupa 30 de minute de joc in care au preferat sa tina mai mult balonul, odata cu trecerea timpului, italienii au crescut turatia actiunilor si Liverani a deschis scorul in minutul 38.
In partea a doua a jocului si Mutu a reusit sa trimita balonul in poarta, in minutul 66, insa din pozitie de off-side.
Nu a mai fost off-side la Cacia in minutul 80, atacantul italienilor reusind sa dubleze avanatajul Fiorentinei.
Pe final, oaspetii au avut o tresarire de orgoliu si Kone a inscris pentru 2-1.
~n faza urmatoare a competitiei, Fiorentina va intilni formatia engleza Everton.
Intr-un alt meci disputat joi seara, romanul Cosmin Contra, autor a unui gol, s-a calificat cu Getafe in „optimi“.