sâmbătă, 28 martie 2009

ROMANIA, INVINSA DE SERBIA

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a fost invinsa sambata seara cu scorul de 3-2 (2-0), la Constanta, de formatia similara a Serbiei.
Desi s-a jucat la Constanta, teren considerat de “tricolori” cu noroc, sarbii au reusit sa obtina toate cele trei puncte dupa un joc in care au speculat greselile din defensiva lui Piturca.
Tricolorii au inceput bine partida, dar in minutul 18 oaspetii au deschis scorul. Krasic scapa singur spre poarta lui Lobont, suteaza in bara, dar Jovanovic reia din apropiere in poarta.
Romanii nu au resimtit socul primirii golului si s-au aruncat spre poarta oaspete, insa Mutu, Marica si Costea nu au reusit sa inscrie. Si cum in fotbal ocaziile se razbuna, in minutul 44, Dorel Stoica a deviat in proprie poarta o minge trimisa cu capul de Vidic, dupa un corner.
Imediat dupa pauza, Marica a redus din handicap, lasand impresia ca “tricolorii” pot reveni.
Nu a fost insa asa, Jovanovic reluind in poarta lui Lobont in minutul 59.
Romanii au reluat atacurile si Stoica a inscris in mintuul 74 pentru 2-3.
Finalul i-a gasit pe romani in ataca, dar degeaba, campania pentru Mondialele din Africa de Sud parand compromisa.