Am stat mult si m-am gandit daca este sau nu oportun acest blog. Unii spun ca da, altii ca nu.
Asta ramane sa decideti dumneavoastra.
Si nu uitati un singur lucru: DACA NU PUTETI SA FITI BUNI, ATUNCI FITI RAI!

sâmbătă, 7 iunie 2008

CEHIA S-A IMPUS CU EMOTII

Echipa nationala a Cehiei a castigat sambata, cu scorul de 1-0 (0-0), partida disputata cu reprezentativa Elvetiei, in primul meci al Campionatului European 2008.
Partida, marcata de dorinta de tacticizare a ambelor echipe, a fost una modesta, decisa de reusita lui Sverkos din minutul 71.

Elvetienii, sustinuti de un public fantastic, au inceput mai bine jocul si Frei (2’) a trimis putin pe langa poarta cehilor, din marginea careului de 16 m. Replica selectionatei Cehiei a venit 11 minute mai tarziu, atunci cand Benaglio a respins greu sutul lui Jarolin.

Pana la pauza, gazdele au fost mai aproape de gol, insa Inler (19’) si Frei (21’, 36’) nu l-au putut invinge pe Cech.

Partea a doua a jocului a inceput cu o noua ocazie pentru elvetieni Yakin (50’) trimitand peste poarta din lovitura libera.

Exasperat de ineficienta jucatorilor sai, Karol Bruckner, l-a introdus in teren pe Sverkos, mutare ce avea sa se dovedeasca a fi decisiva, atacantul de la Banik Ostrava inscriu unicul gol al partidei in minutul 71.

Gazdele puteau incheia partida neinvinse, insa Vonlanthen (80’) a nimerit transversala portii lui Cech din 5 metri.