vineri, 13 iunie 2008

OLANDA A ZDROBIT SI FRANTA

• Echipa nationala a Olandei este prima echipa calificata din Grupa C, dupa ce s-a impus vineri seara in fata Frantei cu scorul de 4-1 (1-0).

„Portocala mecanica“ a calcat in picioare tot ce a intalnit pana acum.
Dupa 3-0 cu Italia, vineri seara Olanda a spulberat Franta cu scorul de 4-1.
Doar de zece minute au avut nevoie batavii pentru a deschide scorul, Kuyt reluind in poarta o minge centrata bine de Sneijder.
Au urmat 20 de minute terne, dupa care francezii au lasat impresia ca pot reveni in joc, insa Van der Saar s-a remarcat la suturile lui Malouda (32’), Govou (33’) si Ribery (34’).
La sapte minute dupa pauza, Henry rateaza din postura de singur cu portarul, iar pe contraatac, Van Persie inscrie din interiorul careului, dupa o centrare a lui Robben.
Francezii nu renunta la lupta si in minutul 71 Henry reduce din handicap.
Aceasta reusita avea sa fie imediat anulata de executia senzationala a lui Robben, care inscrie dintr-un unghi imposibil.
Scorul final avea sa fie stabilit de Sneijder, in prelungiri, cu o executie care nu i-a dat nici o sansa lui Coupet.
S-a terminat 4-1 si Olanda se gandeste deja la meciurile din sferturile de finala, unde ar putea fi insotita de Romania.