duminică, 15 iunie 2008

SPANIA S-A CALIFICAT IN „SFERTURI“

• Echipa nationala a Spaniei a obtinut biletele pentru „sferturi“, dupa ce s-a impus sambata seara, cu scorul de 2-1 (1-1), in fata Suediei.

Ambele formatii veneau dupa victorii in prima faza a grupelor si echilibrul se anunta a fi cuvintul de ordine.
Acest echilibru a tinut doar 15 minute, cand Fernanado Torres a deviat în poarta mingea centrata de David Silva.
Suedezii nu au resimtit socul primirii golului si Elmander (16’)
si Larsson (20) au fost aproape de a restabili egalitatea.
Aceasta avea sa vina in minutul 34 cand Ibrahimovic a primit o minge in careu, a pivot pe langa Sergio Ramos si a marcat cu un sut plasat.
In prelungirile primei reprize, spaniolii au solicitat un penalty la interventia lui Elmander la David Silva.
Partea a doua a jocului s-a jucat mai mult intre cele doua careuri si nimeni n use mai astepta ca vreuna dintre cele doua echipe sa se impuna.
A venit insa minutul 90^2, cand David Villa a speculat o greseala in defensiva suedeza si a inscris pentru 2-1.
Rezultatul trimite Spania in „sferturi“ in timp ce suedezii sunt obligati sa nu pairda in fata Rusiei, in ultimul meci al Grupei D.