Am stat mult si m-am gandit daca este sau nu oportun acest blog. Unii spun ca da, altii ca nu.
Asta ramane sa decideti dumneavoastra.
Si nu uitati un singur lucru: DACA NU PUTETI SA FITI BUNI, ATUNCI FITI RAI!

luni, 9 iunie 2008

CROATIA A INCEPUT CU O VICTORIE

Echipa nationala a Croatiei a debutat cu dreptul la Campionatul European, invingand in primul meci al Grupei B tara-gazda Austria cu scorul de 1-0 (1-0).
Desi erau considerati cea mai slaba formatie de la acest trurneu final, austriecii au pus destule probleme croatilor, nu insa de ajuns pentru a obtine vreun punct.
Croatii, care au ajuns la Euro dupa ce au lasat Anglia acasa, au dechis scorul repede, inca din minutul 4. Pogatetz l-a faultat in careu pe Olic, iar arbitrul olandez Vink a dictat penalty.
Modric a executat bine, iar Croatia a trecut astfel in avantaj.
Pana la pauza, tot croatii au avut cele mai mari ocazii de a amrca, insa Srna (14’) si Petric (35’) nu l-au putut invinge pe Macho.
Avand avantajul reusitei din prima repriza, in partea a doua a jocului, croatii au facut un joc de asteptare, preferand faza cotraatacului. De partea cealalta, gazdele au fortat prin Ivica Vastic si Umit Korkmaz, primul ratand doua ocazii mari in minutele 78 si 79.

S-a terminat pana la urma 1-0 si Croatia obtine primele 3 puncte in grupa B.