joi, 12 iunie 2008

REMIZA MINCINOASA

• Echipa-gazda, Austria, si Polonia au terminat la egalitate aseara, scor 1-1 (0-1), partida contand pentru Grupa B.

Cei care spuneau ca echipele-gazda ale turneului final vor fi ajutate de arbitri au avut in cele din urma dreptate. Joi seara, Austria a primit un penalty gratuit pe final de meci si a obtinut un rezultat de egalitate.
E drept ca austriecii puteau conduce cu 3-0 dupa primul sfert de ora, insa Boruc s-a remarcat la ocaziile avute de Harnik (12’, 14’) si Leitgeb (17’), la toate dintre acestea jucatorii gazdelor scapand singuri cu portarul polonez.
{i cum in fotbal ocaziile se razbuna, la prima faza mai importanta in careul gazdelor, Guerreiro a deschis scorul in minutul 30, dupa o centrare a lui Smolarek.
Dupa pauza, austriecii au continuat asaltul la poarta lui Boruc, insa ocaziile au aparut la cealalta poarta, Mako remarcandu-se la suturile lui Golanski (62’) si Krzynoviak (62’, 67’).
Cand toata lumea astepta finalul meciului, arbitrul englez Howard Webb a inventat un penalty la contactul dintre Lewandowski si Prodl, iar Vastic a transformat cu siguranta.
S-a terminat 1-1, rezultat care avantajeaza mai mult Germania.