duminică, 6 aprilie 2008

IZBASA A CASTIGAT MEDALIA DE AUR LA SOL

Gimnasta Sandra Izbasa a castigat duminica medalia de aur la sol, in cadrul Campionatului European, in timp ce cealalta reprezentanta a Romaniei in finala, Anamaria Tamarjan, a obtinut medalia de bronz.
Medalia de argint a revenit sportivei din Marea Britanie Elizabeth Tweddle, care a luat nota 15,525, in timp ce Tamarjan a fost notata cu 14,975.
Tot ieri, Izbasa a obtinut nota 15,450 in finala la barna si a castigat medalia de argint.
Pe prima treapta a podiumului a urcat sportiva rusa Ksenia Semenova, care a primit nota 15,950, in timp ce locul al doilea a fost impartit de Izbasa si ucraineanca Alina Kozich.
Cealalta romanca prezenta in finala de la barna, Steliana Nistor, a fost notata cu 15,075 si a ocupat locul al VI-lea. Gimnasta Steliana Nistor a cucerit ieri medalia de argint in proba de paralele a Campionatului European, dupa ce a fost notata cu 15,800.
Pe primul loc al clasamentului s-a situat Ksenia Semenova, din Rusia, care a fost notata cu 15,900, in timp ce medalia de bronz a revenit sportivei ucrainene Dariya Zgoba, care a primit nota 15,625.