marți, 22 aprilie 2008

LIVERPOOL A REMIZAT CU CHELSEA

Formatia Liverpool a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), partida disputata marti seara in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor.
Partida de pe „Anfield Road“ a fost una extrem de echilibrata si tacticizata, golurile venind in urma unor gafe in defensiva.
Prima parte a jocului a fost lipsita de faze de poarta, Kuyt deschizand scorul pentru Liverpool in minutul 43, dupa ce in prealabil Torres ratase doua ocazii mari de a marca.
Dupa pauza, odata cu trecerea timpului, cele doua echipe au lasat garda jos, gazdele incercand sa puncteze pentru 2-0, in timp ce Drogba & Co. au fortat egalarea.
Primul sut pe spatiul portii lui Reyna a venit de-abia in minutul 67, cand Ballack a sutat puternic din marginea careului.
Replica gazdelor a venit in minutul 83, cand Cech a respins greu, in corner, „torpila“ lui Gerrard, din marginea careului.
In prelungirile partidei, Torres a trecut pe langa 2-0, pentru ca ultima faza a meciului sa aduca autogolul lui Riise.
Scor final 1-1 si Chelsea porneste cu prima sansa in partida retur.