miercuri, 9 aprilie 2008

TREI ECHIPE ENGLEZE IN SEMIFINALELE LIGII CAMPIONILOR

Formatia Manchester United a obtinut calificarea in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce s-a impus miercuri seara, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), in fata echipei AS Roma, in mansa secunda a sferturilor de finala ale competitiei.
Cu un avantaj de doua goluri dupa partida tur, englezii au menajat cativa titulari si s-au multumit sa tina Roma cat mai departe de propria poarta. Ba mai mult, gazdele s-au impus si in mansa secunda, gratie golului reusit de Tevez, in minutul 70.
De remarcat faptul ca romanii au ratat o lovitura de la 11 metri, prin De Rossi in minutul 30.
In celalalt meci al serii de Liga Campionilor, FC Barcelona s-a calificat fara probleme in semifinale, dupa ce s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), in fata nemtilor de Schalke 04’, dupa ce in tur tot catalanii castigasera cu acelasi scor.
Astfel, in semifinale, Chelsea va `ntalni pe Liverpool, iar Barcelona va juca in compania lui Mancester United.